Chat with us, powered by LiveChat

Zamów do 23:59 - kurier DHL z dostawą na jutro!

00 g 00 m 00 s

Jak zamontować lunetę na wiatrówce

Jak zamontować lunetę na wiatrówce

W tym poradniku przeprowadzimy Cię przez wszystkie niezbędne kroki, które trzeba wykonać do właściwego zamontowania lunety na wiatrówce. Dowiesz się, jaki montaż dobrać, jak zamocować na nim lunetę, a na końcu powiemy, co zrobić, by celnie strzelać. Właściwe zamontowanie lunety jest niezbędne do oddawania celnych strzałów i uniknięcia uszkodzenia sprzętu, dlatego przeczytaj dokładnie poniższy wpis i rób notatki.

Rodzaje montaży do lunet

Do założenia lunety wymagany jest element zwany montażem. Niektóre lunety posiadają montaż w komplecie, ale większość ich nie ma. Najczęściej spotykanym rodzajem są montaże, które służą do zamontowania lunety na standardowej szynie celowniczej typu jaskółczy ogon o szerokości 11 mm.

Obecnie występuje kilka odmian konstrukcyjnych:

  • Montaż dwuczęściowy - składa się z dwóch pierścieni dzielonych w płaszczyźnie poziomej. Każdy pierścień jest osobno przykręcany do szyny - są to montaże najtańsze i najpopularniejsze.


    Montaż dwuczęściowy
  • Montaż jednoczęściowy - dolne połówki pierścieni oraz podstawa przykręcana do szyny stanowią integralną całość (wykonane są z jednego kawałka metalu).

    Montaż jednoczęściowy

Montowanie lunety na wiatrówce

  • W pierwszej kolejności należy rozładować wiatrówkę. Do prawidłowego montażu będzie potrzebna: czysta szmatka bawełniana, oliwka do broni, montaż lunety, luneta i klucze imbusowe (zazwyczaj znajdują się w komplecie razem z montażem). Przed przystąpieniem do dalszych czynności należy wytrzeć bardzo dokładnie szmatką szynę, na której będzie mocowany celownik, a szczególnie frezy. Pozostawienie tam oliwki może utrudnić zaciśnięcie celownika odpowiednio mocno.

  • Na samym początku należy rozkręcić montaż (górne części uchwytu do mocowania lunety na razie odkładamy), poluzować spinające go śruby i założyć montaż na nafrezowaną szynę. W przypadku montażu jednoczęściowego wystarczy jego mocne dokręcenie do broni, ale oczywiście tak, aby nie zerwać gwintu. W przypadku montażu dwuczęściowego najpierw przykręcamy tylny moduł, a następnie przednią część, zachowując odstęp 10 do 12 cm między uchwytami (w zależności od wielkości celownika).

  • Aby ustawić ostrość celownika należy popatrzeć z bliska przez celownik (oko powinno znajdować się w odległości od 5 do 10 cm w zależności od celownika) na białą powierzchnię i kręcić okularem aż do momentu uzyskania ostrego krzyża.

  • Następnie kładziemy lunetę na montaż (zwracając uwagę, aby właściwie umieścić lunetę - okularem do oka strzelca), zakładamy górne elementy i lekko je skręcamy (na tyle lekko, żeby można było swobodnie nim poruszać i obracać nie rysując powierzchni tubusu). Aby zapobiec porysowaniu tubusu można okleić go taśmą izolacyjną lub samowulkanizującą. Śruby do regulacji ustawień krzyża powinny znajdować się pomiędzy uchwytami.

  • Należy zwrócić uwagę na to, aby ramiona krzyża znajdowały się w odpowiedniej pozycji. Wystarczy wycelować w odległy pionowy cel - linię (np. budynek lub słup) i obracać celownikiem tak, aż złapie się krzyżem pion. Ważne jest, aby wiatrówka znajdowała się w poziomie, to znaczy żeby łoże było ułożone równolegle do podłoża.

  • Kiedy wszystko zostało ustawione dokręcamy równomiernie śruby. Zakładamy górne części obejmy i dokręcamy mocno, ale tak aby nie uszkodzić gwintów.

 

Ustawianie celności

Przed wyzerowaniem lunety należy sprawdzić, czy w lufie nie znajduje się śrut. Aby móc dokonać regulacji należy ściągnąć osłonki znajdujące się mniej więcej w połowie długości lunety. W przypadku lunety z zoomem wystarczy na razie minimalne powiększenie i ustawienie ostrości na 15 metrów (jeśli celownik posiada regulację obiektywu, czyli jest ze zmienną paralaksą).

Po kilkukrotnym wystrzeleniu do celu (najlepiej o dużej powierzchni) należy sprawdzić wyniki, a następnie zmierzyć odległość skupienia strzałów od punktu, w który usiłowało się trafić. W większości przypadków obowiązują proste zasady:

  • trafienie za wysoko - pokrętło górne przekręcamy w kierunku "DOWN" (obniża się punkt trafienia),

  • trafienie za nisko - pokrętło górne przekręcamy w kierunku "UP" (podnosi się punkt trafienia),

  • trafienie za bardzo w prawo - pokrętło boczne przekręcamy w kierunku "LEFT" (przesuwa się punkt trafienia w lewo),

  • trafienie za bardzo w lewo - pokrętło boczne przekręcamy w kierunku "RIGHT" (przesuwa się punkt trafienia w prawo).

Lunety renomowanych firm wyposażone są w pokrętła typu finger friendly - czyli takie, którymi można dokonywać korekt w ustawieniu bez żadnych narzędzi. Krzyż należy przesuwać do pożądanej pozycji, pamiętając, że każde kliknięcie powoduje przesunięcie miejsca trafienia śrutu o wartość podaną na śrubie - jest to wartość indywidualna dla każdej lunetki (podana została na śrubach do regulacji ustawień krzyża - najczęściej jest to 1/4" na 100 jardach, 100 jardów ~ 91.4 m).

Niektóre z lunet zostały wyposażone w podświetlany krzyż (zazwyczaj istnieje możliwość regulacji natężenia w kilku stopniach). Potencjometr znajduje się w przedniej części lunety. Zasilane są bateriami litowymi 3V (typ CR 2032). Baterie należy wkładać "+" do góry.

 

Nastawianie ostrości

Nastawienie ostrości obrazu następuje poprzez obrót pierścienia na okularze. Opcja ta dostępna jest w niektórych modelach. W egzemplarzach wyposażonych w zmienną paralaksę istnieje możliwość wyregulowania ostrości ze względu na odległość, w jakiej znajduje się cel.