Chat with us, powered by LiveChat

Wybierz "Paczka w Weekend" i zamów z dostawą w sobotę!

Jak wybrać wiatrówkę?

Jak wybrać wiatrówkę?

Zaczynasz przygodę ze strzelectwem i chcesz kupić swoją pierwszą wiatrówkę? A może strzelasz zawodowo i musisz już wymienić swój sprzęt? Jedno jest pewne - strzelectwo to aktywność, która zyskuje coraz większe grono zwolenników. To fajny sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Jednak, aby cieszyć się tym w pełni, warto zainwestować w odpowiedni sprzęt. Przede wszystkim zastanów się jakie parametry są dla ciebie ważne. Jaką kwotę możesz przeznaczyć na zakup wiatrówki oraz do czego potrzebujesz sprzęt. Czy wiatrówka ma służyć do celów sportowych, czy rekreacyjnych?

Jaka wiatrówka dla amatora? Długa czy krótka wiatrówka? Jeśli zastanawiasz się jaką wiatrówkę kupić - przeczytaj nasz poradnik, w którym podpowiemy Ci na co zwrócić szczególną uwagę. Długa czy krótka? Każda z nich sprawdzi się w nieco odmiennych warunkach. Po pierwsze zastanów się jaki rodzaj broni chcesz kupić: pistolet czy karabin?

Wiatrówka krótka - pistolet

To kompaktowa wiatrówka, którą schowasz nawet do niewielkiej torby lub plecaka. Dzięki czemu dyskretnie zabierzesz ją na każdy outdoorowy wypad. Wiatrówki krótkie posiadają bardzo realistyczny wygląd, zbliżony do prawdziwej broni palnej. Podobne są nie tylko wymiary i waga, a nawet sposób ich przeładowania. Niektóre modele wyposażone są w ruchomy zamek, który po każdym strzale – cofa się. Ważną cechą tego rodzaju broni jest to, że w ciągu minuty można nią oddać dużo więcej strzałów niż w przypadku karabinu.

Efektywny zasięg pistoletów wiatrówek to około 10-15 metrów. Na tym dystansie bez żadnych problemów powinieneś trafić w puszkę lub tarczę. Świetnie sprawdzą się również na ułożonym przez nas torze, gdzie możemy oddać po parę strzałów do kilku tarcz w ciągu jednej serii.

Wiatrówki pistolety możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie: rekreacyjne oraz precyzyjne

Te pierwsze polecane szczególnie tym, którzy lubią strzelanie dynamiczne. Większość wiatrówek pistoletowych zasilana jest nabojami Co2, a fakt posiadania magazynków sprawia, że możemy oddać około 50 strzałów bez konieczności ręcznego przeładowywania.

Jeśli poszukujesz modelu bez skomplikowanej obsługi, mamy do dyspozycji proste pistolety, wykonane zazwyczaj z tworzywa sztucznego. Nie posiadają one ruchomych części, a ich obsługa ogranicza się wyłącznie do zainstalowania naboju Co2 oraz magazynka. Są idealne dla osób, które chcą po prostu postrzelać, skupić się tylko i wyłącznie na celu.

W ofercie posiadamy również modele sprężynowe – czyli takie, które nie wymagają użycia gazu do strzelania. Tego rodzaju wiatrówkę musimy po prostu ręcznie przeładować przed każdym strzałem (zazwyczaj pociągając za zamek).

Wiatrówki z systemem Blow-back

Gdy interesuje Cię bardziej zaawansowany trening strzelecki, zastanów się nad zakupem wiatrówki z systemem ruchomego zamka – tzw. blow-back.

Pistolety z tej kategorii to zazwyczaj bardzo wiernie odwzorowane kopie broni ostrej – z wagą zbliżoną do oryginału oraz realistycznym działaniem. Przy każdym strzale ruchomy zamek odskakuje do tyłu powodując odrzut, jednocześnie przeładowując pistolet. Po ostatnim strzale zamek zostaje w tylnej pozycji. Pistolety typu blow-back są idealne dla osób szukających największych wrażeń podczas strzelania oraz dla tych, którzy chcą poćwiczyć obsługę prawdziwej broni.

Wiatrówki precyzyjne - czyli jakie?

Wiatrówki precyzyjne zazwyczaj posiadają lufy gwintowane. W odróżnieniu od rekreacyjnych, zamiast stalowymi kulkami BB strzelają ołowianym śrutem diabolo (tzw. grzybkowym). To połączenie sprawia, że strzały oddane z takiego pistoletu czy też rewolweru, osiągają większą powtarzalność, a co za tym idzie – skupienie.

Modele z tej kategorii przeznaczone są dla osób, które oczekują przede wszystkim bardzo dobrej celności i nie zależy im na dokładnym odwzorowaniu pracy prawdziwej broni. Wiele z nich nie posiada systemu blow-back lub jeśli go mają to w uproszczonej postaci (np. zamek nie blokuje się po ostatnim strzale).

Osoby poszukujące największej celności powinny także rozejrzeć się za pistoletami o charakterze sportowym. Wyróżnia je zazwyczaj brak magazynka i bardzo długa (jak na pistolety), gwintowana lufa. Tutaj nie liczy się ilość oddanych strzałów, lecz precyzja.

Wiatrówka długa - karabinek.

Doskonale sprawdzi się, gdy strzelamy z większego dystansu. Dlatego, jeśli masz sporo miejsca do strzelania, zastanów się nad wyborem jednego z karabinków. W zależności od modelu skuteczny dystans może wahać się od 15 do nawet 50 - 60 metrów. W ofercie sklepu Militaria.pl znajdziesz duży wybór karabinków o różnych parametrach.

Karabinki charakteryzują się stosunkowo dużą mocą w porównaniu do wiatrówek krótkich. Wyróżnia je długa lufa, dzięki której to wyjątkowo celne narzędzia. Wiatrówka długa posiada zdecydowanie większy gabaryt od wiatrówki krótkiej i jest od niej cięższa. Warto więc zainwestować w praktyczny pokrowiec, dzięki któremu przenoszenie sprzętu będzie wygodniejsze.

Należy również dodać, że zdecydowana większość modeli posiada szynę montażową, która pozwala na zamontowanie lunety celowniczej. W zależności od modelu jest to szyna 11 mm lub 22 mm (RIS). Dobór odpowiedniej lunety umożliwi nam zwiększenie zasięgu celnego strzelania. Oczywiście bez lunety również możliwe jest strzelanie – jednak na zdecydowanie krótszych dystansach: 10, 20 czy 30 metrów.

Wiatrówki - jaki napęd wybrać?

Ze względu na rodzaj napędu, wiatrówki dzielimy na: sprężynowe, CO2, PCA i PCP.

Wiatrówki z napędem sprężynowym charakteryzują się niskim kosztem eksploatacji. Nie musimy kupować nabojów, które niezbędne są w innych rodzajach wiatrówek. Działanie wiatrówek sprężynowych jest proste. Gdy karabinek zostaje naładowany - sprężyna się napina. W momencie, gdy naciśniemy spust – sprężyna się uwalnia, a to z kolei powoduje ruch tłoka, który znajduje się w cylindrze. Wygenerowane ciśnienie - wypycha śrut.

Napęd sprężynowy stosowany jest w większości karabinków. Tak jak w przypadku pistoletów, musimy ręcznie naciągnąć system przed każdym strzałem. Dzieje się to za pomocą łamanej lufy bądź też przy pomocy osobnej dźwigni umieszczonej pod lufą (dolny naciąg). Mniej popularny jest boczny naciąg.

Istnieje również nowszy system wykorzystywany w wiatrówkach, zarówno pistoletowych, jak i karabinkach – tzw. tłok gazowy – kryjący się pod nazwami Nitro Piston lub IGT - w zależności od producenta. Rozwiązanie to redukuje odrzut występujący podczas strzelania. System ten jest cichy i zdecydowanie trwalszy od klasycznej sprężyny. Systemu z tłokiem gazowym nie trzeba niczym uzupełniać, nie musimy kupować żadnych pompek ani nabojów CO2. Tego typu wiatrówki obsługujemy tak samo jak karabinki z tradycyjną sprężyną. Bardzo dużą zaletą powyższych napędów jest to, że po każdym przeładowaniu dysponujemy pełną mocą karabinka, przez co prędkość początkowa wiatrówki za każdym razem jest taka sama.

Wiatrówki z napędem gazowym:

Wiatrówki na CO2 – czyli te zasilane nabojami z dwutlenkiem węgla są niezwykle popularne w ostatnich latach. Nie zawierają mechanizmu sprężynowego - “napędzane” gazem CO2, który znajduje się w kapsule (mogą to być kapsuły 12 bądź 88 gramowe). Nie musimy przeładowywać wiatrówki po każdym strzale – tak jak w przypadku wiatrówek z napędem sprężynowym. Najczęściej wykonane są z wytrzymałego tworzywa syntetycznego.

Wiele modeli tego typu wyposażonych jest w magazynek, co powoduje, że strzały oddajemy bardzo dynamicznie. Szybkość strzałów uzależniona jest od tego jak szybko naciskamy na spust. Istnieją również modele mogące strzelać serią. Celny zasięg takich wiatrówek to dystans około 20 metrów.

Wydajność nabojów CO2 jest zmienna, w zależności od panujących warunków. Latem, gdy jest ciepło oddamy więcej strzałów z jednej kapsuły niż zimą, kiedy temperatura spada poniżej zera. Powszechne jest też zjawisko “syfonowania” W niskich temperaturach uszczelki w wiatrówce twardnieją, co może powodować jej nieszczelność (gaz zacznie nam zwyczajnie „uciekać”). Dlatego tak ważna jest prawidłowa konserwacja. Smar silikonowy pomaga w uszczelnianiu gazowych wiatrówek, a także “przedłuża życie” uszczelek, natomiast oliwa do broni przyda się przy konserwacji metalowych oraz ruchomych części. Pod żadnym pozorem nie używaj do smarowania WD-40.

Wiatrówki ze sprężonym powietrzem:

Wiatrówki PCA (Pre Charge Air) – czyli najprościej mówiąc - ze wstępnie sprężonym powietrzem. Posiadają własną, wbudowaną pompkę. Przed każdym strzałem musimy naładować zbiornik kilkoma ruchami dźwigni, następnie śrut zostaje wystrzelony. Takie rozwiązanie sprawia, że strzelec może kontrolować moc swojej wiatrówki, a co za tym idzie - odległość na jaką strzela. Gwarantuje nam to wysoką precyzję oraz dużą elastyczność. Możemy używać takiej wiatrówki zarówno w garażu, jak i na świeżym powietrzu. Ogromną zaletą jest również to, że strzał odbywa się bez odrzutu.

Wiatrówki PCA posiadają lekką konstrukcję i charakteryzują się niskim kosztem eksploatacji (podobnie jak wiatrówki z napędem sprężynowym). Nie musimy kupować kartuszy ani pojemników z gazem. Polecane w szczególności dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze strzelectwem.

Wiatrówki PCP (Pre Charge Pneumatic) - napędzane sprężonym powietrzem, znajdującym się w kartuszu (najczęściej pod lufą), dzięki czemu możemy oddać nawet kilkadziesiąt strzałów bez konieczności przeładowania.

To ekskluzywne, ale jednocześnie najdroższe wiatrówki dostępne na rynku. Modele PCP wyróżnia największa moc w porównaniu do wiatrówek z innym napędem oraz niesamowita precyzja strzelania. Strzał nie powoduje odrzutu, co znacznie poprawia celność. Dodatkowo wielu producentów oferuje możliwość zamontowania tłumików, a zastosowanie odpowiednich regulatorów i zaworów sprawia, że każdy strzał oddany z wiatrówki PCP jest niemal identyczny jak ten poprzedni. Przy używaniu wiatrówek PCP, konieczny jest zakup butli wysokociśnieniowej lub ewentualnie pompki.

Przeładowanie karabinków PCP odbywa się zazwyczaj za pomocą czterotaktowego zamka (podobnie jak w karabinach snajperskich) lub dwutaktowego znanego z biathlonu SL (Side Lever - boczny naciąg), który jest znacznie szybszy i pozwala na przeładowanie karabinka bez odrywania wzroku od celu.

Wiatrówki w ofercie sklepu Militaria.pl

W ofercie Militaria.pl znajdziesz ogromną ofertę wiatrówek dla każdego. Zarówno pistolety i karabinki mogą być sprężynowe, jak i gazowe, Co2 czy PCA i PCP. Znajdziesz modele z magazynkami, ale i ładowane pojedynczo. Kupisz u nas wiatrówki rekreacyjne oraz te zaprojektowane dla użytkowników wymagających największej precyzji strzału. Początkujący strzelcy także znajdą coś dla siebie.

Mamy nadzieję, że ten poradnik podpowie Ci jaką wiatrówkę kupić, a podjęcie decyzji o zakupie stanie się choć trochę prostsze. Mamy również nadzieję, że wybrana wiatrówka będzie Ci dobrze służyć i w pełni zadowoli Twoje oczekiwania.