Chat with us, powered by LiveChat

Zamów dziś kurierem DHL z dostawą na jutro!

Jak działa wiatrówka PCP

Jak działa wiatrówka PCP

Jak działa wiatrówka karabin z napędem PCP?

W tym poradniku opisujemy i pokazujemy na infografice, jak zbudowana jest i jak działa wiatrówka długa z napędem PCP. Możesz zapoznać się z budową wewnętrzną wiatrówki oraz animacją przedstawiającą działanie napędu. Oprócz tego polecamy odpowiednie śruty i inne akcesoria do tego typu wiatrówek.

Jak zbudowana jest wiatrówka PCP?

Elementy zewnętrzne, z których zbudowana jest przykładowa wiatrówka PCP:

  • urządzenie wylotowe / kompensator

  • kartusz

  • lufa

  • magazynek

  • manometr

  • spust

  • blokada spustu

  • dźwignia przeładowania

  • szyna montażowa 11 mm

Budowa wewnętrzna i zasada działania wiatrówki PCP

3 etapy działania wiatrówki PCP

Działanie mechanizmów wewnętrznych pokazane jest na infografice.

  1. Odciągając 4-taktową dźwignię przeładowania, napina się mechanizm uderzeniowy spustu. W tym ruchu magazynek zostaje nastawiony na kolejną pozycję (komorę ze śrutem).

  2. Ruchem powrotnym dźwigni przeładowania do lufy zostaje wprowadzony śrut z magazynka obrotowego. Następnie przesuwając dźwignię w dół cały system zostaje uszczelniony i wiatrówka jest gotowa do oddania strzału.

  3. Po wciśnięciu spustu zostaje zwolniony mechanizm uderzeniowy napędzany przez sprężynę. Przy uderzeniu, mechanizm popycha trzpień zaworu spustowego, co umożliwia wyjście części powietrza przez port, a co za tym idzie oddanie strzału. Po wystrzale sprężyna zaworu powoduje powrót mechanizmu do pozycji wyjściowej i uszczelnienie wylotu powietrza ze zbiornika.

Akcesoria do wiatrówek PCP

Najważniejszym akcesorium jest pompka PCP, dzięki której napełnimy kartusz karabinka sprężonym powietrzem. Co więcej, można zaopatrzyć się w butlę HP "matkę", która pozwoli na szybkie napełnienie kartusza na strzelnicy. Zamontowanie lunety umożliwi dokładniejsze celowanie na większe odległości.

Zobacz akcesoria do wiatrówek PCP >>>

Śruty do wiatrówek PCP

Specjalne śruty przeznaczone do wiatrówek PCP pozwolą na bardziej precyzyjne strzelania na dużych dystansach. Śruty z płaskim zakończeniem świetnie sprawdzą się w strzelectwie tarczowym, a śruty o ostrym szpicu do przebijania celów i strzelania na odległość. Do przetestowania różnych śrutów i wybrania najlepszego, polecamy strzelecki zestaw startowy, który zawiera najpopularniejsze modele wybierane przez strzelców.

Konserwacja karabinków PCP

Tak jak we wszystkich wiatrówkach, regularna konserwacja pozwoli na zachowanie długiej żywotności karabinka. Najwygodniejsze w użyciu będą smary, oliwy i środki konserwujące powierzchnie wiatrówki.

Do czego najlepiej strzelać z wiatrówki PCP

Z wiatrówki PCP najlepiej strzelać do celów znacznie oddalonych. Z powodzeniem można korzystać ze spinnerów i tarcz sportowych. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej jest wybrać również kulochwyt. Kulochwyt magnetyczny pozwoli na strzelanie do figurek, które można zresetować bez potrzeby zmiany pozycji strzeleckiej.