Chat with us, powered by LiveChat

Zamów do 23:59 - kurier DHL z dostawą na jutro!

00 g 00 m 00 s

ASG czy wiatrówka - co wybrać?

ASG czy wiatrówka - co wybrać?

Jeśli wciąż stoisz przed wyborem i zastanawiasz się co lepsze ASG czy wiatrówka - to jesteś w odpowiednim miejscu. W tym poradniku przybliżymy Ci tematykę jednej i drugiej dziedziny, pokażemy podobieństwa i znaczące różnice między nimi. Zapraszamy więc do lektury.

Co to ASG?

Na wstępie chcielibyśmy wyjaśnić znaczenie skrótu ASG, czyli - z angielskiego - Air Soft Gun. Ogólnie mówiąc  to wszelkiego rodzaju repliki broni palnej (najczęściej w skali 1:1) o przybliżonej zasadzie działania do prawdziwych „ostrych” odpowiedników, ale strzelające plastikowymi lub gumowymi, (rzadziej metalowymi) kulkami. Kulki mają najczęściej „kaliber” 6 mm.

Waga i sposób działania replik są zbliżone, a nawet mogą być prawie identyczne jak w przypadku broni ostrej. Świetnym przykładem mogą być repliki gazowe z systemem blow-back, w których zamek blokuje się po ostatnim strzale.

W zależności od zastosowanego zasilania mogą one być: gazowe, sprężynowe lub elektryczne, ale o tym później.

Historia ASG - czyli jak to się zaczęło

Idea i pierwsze egzemplarze ASG powstały w Japonii po zakończeniu II wojny światowej. Ze względu na prawne obostrzenia dotyczące posiadania broni palnej, dla celów treningowych wymyślono jej substytut. Pistolety i karabinki ASG pozwalały na trenowanie i doskonalenie strzelectwa zarówno przez wojsko, jak i koła strzeleckie. Ich wykorzystanie umożliwiało prowadzenie ćwiczeń bez potrzeby używania prawdziwej broni, co zapewniało większe bezpieczeństwo przy zachowaniu realizmu prawdziwej wymiany ognia między uczestnikami.

W połowie lat 90 – tych, moda na ASG dotarła do Europy. Obecnie strzelanie z replik traktowane jest jako rodzaj sportu drużynowego, w którym może uczestniczyć każdy, niezależnie od wieku. Rozgrywki takie określa się jako Airsoft. To świetny sposób na odstresowanie się po ciężkim dniu w pracy.

W naszym prawodawstwie pistolety i karabinki ASG nie są sklasyfikowane jako broń – ich energia kinetyczna pocisku nie przekracza 17J.

Pomimo że pistolety i karabinki ASG do złudzenia przypominają prawdziwą broń – nie wymagają posiadania zezwoleń. Mają najczęściej niewielką energię od 1 do 5J. Zdecydowanie bardziej popularne jest określanie mocy replik airsoftowych na podstawie prędkości wylotowej mierzonej w stopach na sekundę – FPS (feet per second, gdzie 1fps = 0,3048 m/s). Wartości te mogą się różnić, w zależności od modelu pistoletu, rewolweru czy karabinka, a nawet wagi użytych kulek.

Krótko na temat wiatrówek.

Wiatrówki raczej nie wymagają wstępnego komentarza. Produkowane są w wersji krótkiej (pistolety, rewolwery) oraz długiej - karabinki. Najpopularniejsze są wiatrówki tłokowe, zwane też sprężynowymi, gdzie naciągnięta sprężyna generuje energię kinetyczną, tłok spręża powietrze i nadaje pociskowi prędkość wylotową. Coraz częściej spotykane są też różne wersje gazowe - np. PCP czy PCA.

W produkcji wiatrówek nie stawia się tak dużego nacisku na odwzorowanie detali względem prawdziwej broni palnej, jak ma to miejsce w przypadku ASG.

Wiatrówki strzelają śrutem - o kalibrze od 4,5 mm, 5,5 mm do 9 mm (rzadziej większymi) - i to odróżnia je od ASG. Mogą służyć do celów rekreacyjnych, sportowych, a także myśliwskich.

Podobnie jak w przypadku ASG nie wymagają one zezwolenia – o ile nie przekraczają 17J.

Te mocniejsze modele mogą jednak przekraczać 17J – szczególnie te przeznaczone do profesjonalnego strzelectwa lub myślistwa. Są wówczas traktowane jako broń pneumatyczna i jako takie wymagają już rejestracji. Choć to tylko formalność, jest wymagana przez prawo:

„Art.9 pkt4. Broń pneumatyczną można posiadać na podstawie karty rejestracyjnej broni pneumatycznej wydanej przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta powiatowego Policji, a w przypadku żołnierzy zawodowych –właściwego komendanta oddziału Żandarmerii Wojskowej”.

Pneumatyczne karabinki, jak i pistolety wykorzystywane są w strzelectwie sportowym np. na olimpiadzie lub innych zawodach strzeleckich.

Świetnie sprawdzają się też w rekreacyjnym strzelaniu w ogrodzie lub na działce. Ich ogólna dostępność, jak i zróżnicowanie cenowe pozwolą dobrać odpowiedni model do predyspozycji każdego, nawet młodszego strzelca. W niektórych krajach wiatrówki są powszechnie wykorzystywane także jako narzędzie do polowania na małą zwierzynę lub do odstrzału gryzoni i szkodników. Pamiętaj tylko, że nie w każdym kraju jest to legalne!

Wiatrówki karabinki w sklepie Militaria.pl Zobacz wszystkie

Dla kogo wiatrówka, dla kogo ASG?

Wiatrówki i karabinki ASG mają wiele cech wspólnych. Mogą też mieć podobne zastosowanie.

W zależności od tego, w jakim celu będziemy wykorzystywać karabinek bądź pistolet, wybór powinien być przemyślany.

Jeżeli ma to być głównie zabawa (w tym z udziałem nieletnich) polecamy ASG o niższej prędkości wylotowej, do 200fps. Taki wariant umożliwia zaznajomienie się z „bronią” i technikami strzeleckimi. Świetnie sprawdzi się na mniejszych przestrzeniach, gdzie nie mamy wygrodzonego i zabezpieczonego obszaru - np. w ogródku. Kulki z tworzywa nie stanowią zagrożenia tak jak śrut. Młodsi uczestnicy mogą wziąć udział w zabawie razem z dorosłymi. Należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie swoim oraz innych. Zalecamy zakup okularów ochronnych, nawet replika ASG nieprawidłowo użyta - może wyrządzić krzywdę.

W miarę zdobywania doświadczenia i umiejętności, pistolet ASG można wymienić na karabinek o większym fps. Można wówczas zwiększać odległość z jakiej oddajemy strzał. Do karabinków dostępne są dodatkowe lunety, pozwalające na dokładniejsze celowanie z dystansu.

Gdy już znudzi nas zabawa solowa i zdecydujemy się na udział w wieloosobowej grze airsoftowej, warto rozważyć modele szybkostrzelne, pozwalające oddawać strzał - seriami. Karabinki takie mają zwykle bardzo pojemny magazynek, umożliwiający zabawę bez konieczności częstego uzupełniania kulek.

Średnią mocą są określane repliki o prędkości wylotowej około 300 FPS. Zazwyczaj jest to też graniczna moc replik w zorganizowanych imprezach typu CQB (Close Quarter Battle), czyli walkach w zamkniętych pomieszczeniach lub ogólnie: na bliskich dystansach. Bardzo często odbywają się one w opuszczonych budynkach, halach produkcyjnych lub na polach z przygotowanymi wcześniej przeszkodami. Jest to też bardzo sensowna moc w przypadku, gdy poszukujemy tzw. repliki bocznej/dodatkowej. Gdzie głównym orężem jest karabin, a wchodząc do budynku wygodniej jest niejednokrotnie wyciągnąć pistolet, którym łatwiej manewrować w ciasnej przestrzeni i którego mniejsza (niż karabinu) moc, nie narazi nikogo na niebezpieczeństwo oraz popsucie zabawy.

Najmocniejsze repliki mają moc około 400 FPS lub więcej. Wykorzystuje się je do strzelania na otwartych terenach, na dalekich dystansach. Średnia odległość na jakiej prowadzimy powtarzalny ostrzał z takich karabinków to około 50-60m. Należy jednak pamiętać, że są to wartości przybliżone. Osiągi są mocno uzależnione od takich czynników jak wiatr, rodzaj oraz waga kulek o wykonaniu samych replik już nie wspominając. Warto też dodać, że mówimy tutaj o celności „w sylwetkę”. Na takich dystansach trafienie gdziekolwiek w tarczę lub przeciwnika, zaliczą się do celnego strzału. W przypadku airsoftu nie powinniśmy nastawiać się na strzelanie typowo tarczowe „w punkt”, choć nie jest to całkowicie wykluczone.

Co mocniejsze wiatrówka czy ASG?

Wiatrówki są dużo mocniejsze pod względem energii kinetycznej niż ASG, dlatego nie możemy ich używać do tzw. strzelanek. Mogą wyrządzić krzywdę, szczególnie te o dużej mocy.

Różnica w mocy jest ogromna i szczególnie znacząca, jeśli porównamy ze sobą karabinki obydwu kategorii. Śrut, stalowe kulki czy diabolo, dużo bardziej nadają się do strzelania typowo tarczowego. Mają one inne właściwości balistyczne; strzelanie śrutem bardziej przypomina fizyką broń palną. Wybór powinien paść na wiatrówki, gdy mamy do czynienia z dojrzalszymi użytkownikami. Podobnie jak w przypadku ASG, krótkie wersje wiatrówek idealnie sprawdzą się na początek. Przeznaczone są do strzelania z niewielkiej odległości od celu.

Karabinki – w zależności od mocy - umożliwiają oddawanie strzałów znajdujących się nawet 100 – 200 m. Pamiętaj, że w przypadku większych odległości lepiej używać już śrutu 5,5mm zamiast 4,5mm.

Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże Ci wybrać odpowiedni sprzęt dostosowany do Twoich potrzeb. W naszym sklepie internetowym militaria.pl - znajdziesz ogromny wybór asortymentu z kategorii strzelectwo. Kupisz także kompletny strój, niezbędny w trakcie strzelanki oraz niezbędne akcesoria ochronne.

Pamiętaj, że każdy kraj ma inne regulacje dotyczące mocy wiatrówek „bez pozwolenia”. Przed zakupem sprawdź jakie limity przewiduje Państwo, w którym się znajdujesz.