Chat with us, powered by LiveChat

Zamów dziś kurierem DHL z dostawą na jutro!

Jaki alkomat kupić i na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Jaki alkomat kupić i na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Kontrola trzeźwości to czynność, którą warto wykonać po spożyciu alkoholu, aby sprawdzić, czy jesteś już w stanie bezpiecznie prowadzić samochód. Najszybszym i najłatwiejszym sposobem na wykonanie testu trzeźwości jest użycie alkomatu. Z tego poradnika dowiesz się jaki alkomat kupić, jak skalibrować alkomat, a także czy alkomat jednorazowy jest skuteczny oraz czy warto kupić alkomat z atestem. 

Alkomat elektrochemiczny czy półprzewodnikowy – jaki rodzaj sensora wybrać? 

Najważniejszym elementem alkomatu jest sensor, który odpowiada za pomiar zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Ma on bezpośredni wpływ na stabilność, dokładność i żywotność alkomatu, co sprawia, że wybór odpowiedniego sensora ma kluczowe znaczenie. Na ogół można wyróżnić dwa rodzaje sensorów: półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Jak działa alkomat półprzewodnikowy, a jak elektrochemiczny? 

Alkomaty półprzewodnikowe 

Jeżeli szukasz niedrogiego urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu to alkomat z sensorem półprzewodnikowym, może być dla Ciebie dobrym wyborem. Jak działa alkomat półprzewodnikowy? Przewodność półprzewodnika jest zwiększana przez utlenianie alkoholu na powierzchni elektrody. Zmiana wartości oporu jest proporcjonalna do zawartości alkoholu w próbce.  

Warto wiedzieć, że alkomaty z sensorem półprzewodnikowym to urządzenia wrażliwe np. na substancje zawarte w tytoniu oraz w lekach dla diabetyków. Z tego powodu będą dobrym wyborem dla osób, które sporadycznie spożywają alkohol, nie palą papierosów oraz nie zażywają leków na cukrzycę. Alkomaty półprzewodnikowe nie wykazują tak wysokiej czułości, jak modele elektrochemiczne, ponieważ wskazują wynik pomiaru z dokładnością do setnych części procenta, przy czym te drugie podają rezultat pomiaru na poziomie tysięcznych części promila. Alkomat półprzewodnikowy może być stosowany jako alkomat osobisty, ale warto pamiętać o jego ograniczeniach. 

Alkomaty elektrochemiczne 

Alkomaty wykorzystujące sensory elektrochemiczne umożliwiają uzyskanie bardzo precyzyjnych wyników z dokładnością do tysięcznych części promila. Urządzenia te wykorzystują proces utleniania alkoholu przy pomocy odpowiednich związków chemicznych. W wyniku tego procesu etanol przekształca się w kwas octowy, czego efektem jest uwolnienie elektronów i powstanie prądu. Im wyższe stężenie alkoholu, tym więcej jest wytwarzanego prądu. 

Czujniki elektrochemiczne są na ogół trwalsze i wyposażone w bardziej zaawansowaną technologię niż czujniki półprzewodnikowe. Wykorzystywane są przez policję, służby zdrowia i przez pracodawców do sprawdzania trzeźwości pracowników przed rozpoczęciem pracy. Sensory elektrochemiczne nie wymagają kalibracji tak często, jak półprzewodnikowe, jednak nadal co pewien czas jest konieczne jej wykonywanie. Warto o tym pamiętać, bo brak kalibracji może negatywnie wpłynąć na prawidłowość i dokładność pomiaru poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. 

Jak skalibrować alkomat, aby uzyskać dokładne wyniki pomiaru? 

Kalibracja to proces, który ma na celu regulację alkomatu, aby był on w stanie precyzyjnie zmierzyć zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Podczas tego procesu sensor poddawany jest regulowaniu, a oprogramowanie jest optymalizowane. Kalibracja alkomatu powinna być wykonywana w odstępach czasowych zgodnych z zaleceniami producenta.  

Jak skalibrować alkomat? W teorii samodzielna kalibracja alkomatu jest możliwa, ale w praktyce może być to trudne i wymagać zakupu specjalistycznych narzędzi, takich jak symulator wydechu i wzorce alkoholu do symulatora. Koszt zakupu takich narzędzi jest wysoki, a sam proces kalibracji skomplikowany, czasochłonny i wymagający dysponowania stanowiskiem pomiarowym. W związku z tym dla wielu osób lepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z producentem lub serwisem, w celu uzyskania profesjonalnej pomocy. Kalibracja alkomatu kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od producenta urządzenia, rodzaju sensora czy lokalizacji, w jakiej jest wykonywana. Jeśli alkomat jest objęty gwarancją, to kalibracja wykonywana jest najczęściej bez ponoszenia dodatkowych kosztów.  

Alkomat jednorazowy – czy jest skuteczny? 

Alkomaty jednorazowe służą do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Wskazują poziom trzeźwości na podstawie kryształków, które zmieniają kolor z białego na czerwony w zależności od stężenia alkoholu. Wynik jest orientacyjny i pozwala określić, czy poziom alkoholu jest wyższy od 0,0 promila, 0,2 promila lub 0,5 promila.  

Warto wiedzieć, że alkotesty cechuje wrażliwość na zmiany temperatury, co może rzutować na dokładność pomiarów. Dlatego przy zakupie należy zwrócić uwagę na to, czy dany alkomat jednorazowy ma dołączony atest, który jest potwierdzeniem spełnienia określonych norm.  

Alkotest może być przydatny w sytuacjach awaryjnych, gdy potrzebujemy szybko ocenić, czy dana osoba jest trzeźwa. Jeżeli jednak potrzebujesz precyzyjnego pomiaru albo masz wątpliwości co do uzyskanych wyników, lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnego alkomatu lub np. udanie się na badanie do komisariatu policji. 

Alkomaty z atestem – dlaczego warto je kupować? 

Atest to certyfikat, który potwierdza, że dane urządzenie lub produkt spełnia określone wymagania jakościowe i te związane z bezpieczeństwem. Atesty przyznawane są przez wyspecjalizowane instytucje, takie jak laboratoria badawcze. Posiadanie atestu dołączonego do alkomatu jest gwarancją, że został on poddany specjalnym badaniom i testom w laboratorium, które sprawdzają parametry odczytu czy sprawność sensora.  

Posiadanie atestu przez alkomat ma znaczenie zarówno w przypadku osób prywatnych, jak i instytucji, bo dzięki temu mamy pewność, że badanie da wiarygodny wynik pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu. 

Warto pamiętać, że zakup certyfikowanego i sprawdzonego alkomatu jest kluczowy, ponieważ dzięki niemu uzyskamy wiarygodne wyniki.

Konfiskata samochodu – co musisz wiedzieć o nowych przepisach?

Od 14 marca 2024 r. wprowadzone zostały nowe kary za jazdę po alkoholu. Każdy, kto wsiądzie za kierownicę z poziomem alkoholu we krwi przekraczającym 1,5 promila, musi liczyć się z utratą samochodu. Nowelizacja kodeksu karnego wprowadza obowiązkową konfiskatę pojazdu w takich przypadkach, niezależnie od tego, czy doszło do wypadku drogowego.

Oto kluczowe informacje o nowych przepisach:

  • Konfiskata samochodu grozi każdemu nietrzeźwemu kierowcy z powyżej 1,5 promila alkoholu we krwi.
  • Pierwszym krokiem jest tymczasowe zajęcie pojazdu przez policję na okres do 7 dni.
  • Następnie prokurator zabezpiecza auto, a sąd orzeka jego przepadek.
  • Sąd może odstąpić od konfiskaty tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie doszło do wypadku i istnieją szczególne okoliczności.
  • Utrata auta grozi również tym, którzy spowodowali wypadek pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5 promila) lub w przypadku recydywy.

Sprawdź nasze alkomaty Zobacz wszystkie

Oferta alkomatów w sklepie Militaria.pl 

Militaria.pl oferuje alkomaty elektrochemiczne, półprzewodnikowe i jednorazowe, które pozwolą Ci łatwo zmierzyć stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Oferujemy alkomaty takich producentów jak Datech, BACscan, czy AlcoForce. Zdecydowana większość sprzedawanych przez nas modeli wyposażona jest w wyświetlacze LCD, które ułatwiają odczytanie wyniku badania, a także umożliwiają uzyskanie informacji o konieczności kalibracji czy wymiany baterii. Część urządzeń zapamiętuje ponadto wyniki ostatnich pomiarów. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że niektóre modele wyłączają się automatycznie, gdy wykryją bezczynność alkomatu. Wśród dostępnych modeli znajdziemy również alkomaty przesiewowe, które służą do wykonywania dużej liczby pomiarów w krótkim czasie nawet do 750 pomiarów w ciągu godziny. Zapoznaj się z ofertą alkomatów w sklepie Militaria.pl i wybierz taki, który będzie odpowiadać Twoim potrzebom.