Chat with us, powered by LiveChat

Zamów do 23:59 - kurier DHL z dostawą na jutro!

00 g 00 m 00 s

Latarka rowerowa. Jaką wybrać?

Latarka rowerowa. Jaką wybrać?

Choć niestety wielu rowerzystów ten temat lekceważy, należy pamiętać, że oświetlenie rowerowe to podstawa wycieczek jednośladem po zmroku. Latarka rowerowa zwiększa nasze bezpieczeństwo, czyniąc nas widocznym obiektem dla innych użytkowników ruchu drogowego – kierowców, pieszych oraz nadjeżdżających z naprzeciwka innych rowerzystów. Choć bezpieczeństwo powinno być wystarczającym powodem posiadania oświetlenia, to należy także pamiętać o innej kwestii – o przepisach i karach za brak odpowiedniego oświetlenia.

Latarka do roweru według przepisów

Jedno warto zaznaczyć od razu – nie zastanawiamy się tutaj czy warto posiadać oświetlenie przy rowerze, a jedynie jaka latarka rowerowa będzie najlepsza w Twoim przypadku. Jeśli jesteś rowerzystą, posiadanie oświetlenia przy Twoim sprzęcie jest bezdyskusyjne, o czym mówią wyraźnie przepisy ruchu drogowego. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz ich niezbędnego wyposażenia, rower powinien być wyposażony w co najmniej trzy światła – minimum jedno z przodu o barwie białej lub żółtej selektywnej (tj. jasny żółty, stosowany np. w przednich światłach mijania samochodu) oraz przynajmniej dwa z tyłu – odblaskowe światło barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz pozycyjne - także barwy czerwonej. Czy w ciągu pogodnego dnia można jeździć bez oświetlenia? Owszem. Jedynie odblask tylny czerwony musi być zamontowany na stałe. Aktualne przepisy mówią o tym, że światła rowerowe nie muszą być zamontowane, jeśli jest jasno i warunki są dobre, jednak należy pamiętać, że po zmroku będą już wymagane, a ich brak karany mandatem. Opcjonalnie można także wyposażyć swój rower w dodatkowe odblaski, np. na pedałach czy na kołach. Wątpliwości rozwiane – przejdźmy do konkretów.

SPRAWDŹ LATARKI NA ROWER Zobacz wszystkie
  1. Latarka czołowa Petzl Actik Core 2022 Red - 600 lumenów
    Latarka czołowa Petzl Actik Core 2022 Red - 600 lumenów
    Wysyłka: Natychmiast
    309,00 zł 399,00 zł
    Oszczędzasz 90,00 zł
  2. Światło rowerowe tylne z montażem XRG Bike T70 Glow
    Światło rowerowe tylne z montażem XRG Bike T70 Glow
    Wysyłka: Natychmiast
    59,99 zł 79,99 zł
    Oszczędzasz 20,00 zł

Rodzaje latarek rowerowych i ich parametry

Obecna oferta oświetlenia na rower jest bardzo szeroka i niejednego początkującego cyklistę może wprowadzić w dezorientację. Warto więc na samym początku zastanowić się nad tym, do czego ma służyć planowany zakup i na czym nam głównie zależy. Czy ma być to sprzęt do miasta, czy na wycieczki terenowe, na baterie czy może akumulatorowy? W ofercie Militaria.pl znajdziesz światła na rower, które możemy podzielić na kilka rodzajów, w zależności od interesujących nas parametrów.

Rodzaj zasilania – to podstawowy parametr rozróżniający poszczególne modele lampek rowerowych. Producenci oferują modele na baterie oraz akumulator. Obie wersje mają swoje plusy i minusy. Modele na baterie są zazwyczaj tańsze, jednak ich stosowanie jest mniej ekonomiczne. Latarka na akumulator to już nieco większy wydatek, jednak w dalszej perspektywie uzyskamy brak konieczności kupowania i wymieniania baterii.

Zastosowanie – czyli lampki przednie oświetlające, których zadaniem jest oświetlenie obszaru przed rowerzystą, lampki informacyjne o małej mocy i małych rozmiarach, których zadaniem jest informowanie innych użytkowników o naszej obecności oraz lampki tylne, także po to, abyśmy byli widoczni.

Dodatkowe parametry i funkcje – ułatwiają dopasowanie światła do naszych potrzeb. Warto wziąć pod uwagę moc strumienia świetlnego, czyli liczbę lumenów, kąt świecenia, tryby świecenia, jakość wykonania oraz wodoodporność.

Systemy montowania latarek rowerowych

Latarka dla rowerzysty może być zamontowana na kierownicy, na rurze podsiodłowej, a także może być podczepiona w dowolnej części roweru. Wiele z oferowanych modeli jako typowe modele rowerowe ma wbudowany montaż, przez co nie musisz się martwić o jego dokupienie. Ich uniwersalna konstrukcja sprawia, że dopasują się do każdego roweru, niezależnie od modelu. Alternatywą dla kupowania światła rowerowego z montażem jest zakup praktycznej latarki taktycznej i dokupienie do niej pasującego montażu. Takie rozwiązanie dobrze się sprawdzi u osób sporadycznie jeżdżących po zmroku i w gorszych warunkach pogodowych. Dzięki temu otrzymasz uniwersalny produkt, jakim jest latarka taktyczna, który zabierzesz na wyprawę outdoorową czy wieczorny spacer, a w razie potrzeby łatwo przekształcisz ją w latarkę rowerową.

Latarka rowerowa - jaką wybrać

No więc jaką kupić latarkę rowerową? Przede wszystkim dobrze dopasowaną do Twoich potrzeb i wykonaną z dobrej jakości materiałów. Jeśli temat ekologii jest Ci bliski, postaw na bardziej ekologiczne modele akumulatorowe, dzięki czemu oszczędzisz na bateriach. Jeśli jednak wiesz, że zdarzają Ci się dłuższe wyprawy w teren oddalony od cywilizacyjnych dobrodziejstw, jakimi są gniazdka elektryczne, lepiej sprawdzi się dla Ciebie solidne światło na baterie. No i oczywiście zapasowe baterie. Inną ważną kwestią będzie charakter jazdy i rodzaj terenu, jaki dominuje podczas Twoich wypraw. Do jazdy po mieście nie potrzebujesz aż takiej mocy jak do jazdy terenowej. Wystarczy 100 czy 200 lumenów, choć przyda się szeroka wiązka światła, która ułatwi ci dostrzeżenie innych rowerzystów. Z kolei w lesie i w terenie poza miastem postaw na mocniejsze oświetlenie, które zapewni Ci większe bezpieczeństwo. Oświetlenie odporne na uszkodzenia mechaniczne i mocny reflektor ułatwią Ci wieczorną jazdę po wybojach i pozwolą dostrzec wszystkie przeszkody. Sprawdź na Militaria.pl wybór oświetlenia rowerowego oraz kompatybilnych montaży.