Chat with us, powered by LiveChat

Zamów do 23:59 - kurier DHL z dostawą na jutro!

00 g 00 m 00 s

Pałki teleskopowe - porady praktyczne

Pałki teleskopowe - porady praktyczne

Pałka teleskopowa to skuteczne narzędzie do samoobrony. Co ważne, można ją kupić zupełnie legalnie i bez zezwolenia. Obecnie spotkać można kilka typów pałek teleskopowych.

Jaką pałkę teleskopową wybrać?

Zasadniczo pałki teleskopowe dzielimy na sprężynowe i sztywne, a te drugie na hartowane i niehartowane. Pałka teleskopowa sprężynowa, dzięki swej elastyczności i szerokiemu, gumowemu zakończeniu, nie spowoduje poważnych obrażeń, nawet gdy będziemy nią uderzać ze znaczną siłą. Korzyści płynące z tego faktu to możliwość swobodnego używania pałki sprężynowej w sytuacjach stosunkowo niegroźnych lub przeciw agresywnym zwierzętom. Niestety nie będzie ona skuteczna wobec szczególnie zdeterminowanego napastnika.

Znacznie skuteczniejsze są pałki teleskopowe sztywne. Zarówno modele hartowane, jak i niehartowane umożliwiają zadawanie bardzo mocnych uderzeń, które powstrzymają każdego napastnika, ponadto pałką sztywną możemy wykonywać dźwignie, duszenia i podcięcia, niemożliwe do wykonania pałką sprężynową. Zaletą pałki hartowanej jest jej trwałość. Pałka niehartowana może ulec trwałej deformacji po trafieniu w twarde przedmioty, a nawet w kontakcie z ciałem napastnika.

Noszenie pałki teleskopowej

Pałkę teleskopową możemy nosić w dedykowanych kaburach, a także luzem w kieszeniach lub zatknięte za pas spodni. Priorytetem przy wyborze sposobu noszenia pałki teleskopowej powinna być możliwość jej błyskawicznego wyjęcia w sytuacji zagrożenia. Czas pomiędzy spostrzeżeniem zagrożenia a wyjęciem pałki i jej otwarciem powinien wynosić maksymalnie 3 sekundy. Noszenie pałki, która ma służyć do obrony, na dnie plecaka lub torby nie ma najmniejszego sensu.

Pamiętaj też, aby nie afiszować się z posiadaniem pałki teleskopowej. Pałkę teleskopową możemy posiadać bez zezwolenia, jednak ostentacyjne otwieranie jej w miejscu publicznym i wymachiwanie nią bez konieczności będzie uzasadnioną podstawą do interwencji policji, straży miejskiej lub prywatnych służb ochrony. Prócz tego niepotrzebne demonstrowanie posiadania pałki może prowokować zachowania agresywne (zwłaszcza u osób pod wpływem alkoholu lub narkotyków) i stać się przyczyną konfrontacji, której mogliśmy uniknąć.

Otwieranie pałki teleskopowej

Pałkę teleskopową możemy otworzyć na dwa podstawowe sposoby:

  • mocnym wymachem w dół (najlepiej pod kątem 45 stopni)

  • mocnym wymachem w górę (najlepiej pod kątem 45 stopni)

Osoby, które nabędą więcej wprawy i dobrze czują posiadane narzędzie, mogą próbować połączenia otwarcia wymachem w dół z zadaniem uderzenia. Nie polecamy jednak tej techniki osobom, które pierwszy raz kupiły pałkę teleskopową i dopiero się z nią zapoznają.

Składanie pałki teleskopowej

Pałkę teleskopową składamy przez prostopadłe uderzenie jej końcem o twarde podłoże.

Nie trzeba do tego używać wielkiej siły. Kluczem jest wykorzystanie momentu bezwładności, tak jakbyśmy w kontrolowany sposób upuszczali pałkę prostopadle w dół. Chwyt przy składaniu powinien być dość luźny, aby pozwolić segmentom pałki wpaść w drgania.

W przypadku szczególnie mocno zablokowanej pałki możemy ułatwić sobie zadanie przez delikatne uderzanie końcem pałki o twarde podłoże - bardziej płasko niż prostopadle. Następnie próbujemy złożyć ją standardowo, przez uderzenie prostopadłe.

Niezbędny trening

Aby móc w pełni korzystać z właściwości obronnych, jakie oferuje pałka teleskopowa, niezbędny jest przynajmniej podstawowy trening.

  • Naucz się szybko wyciągać i otwierać pałkę. Spróbuj tego samego w zaaranżowanej sytuacji symulującej stres (krzyk, hałas, głośna muzyka, światło stroboskopowe, śliska nawierzchnia, szarpanina itp.). Poproś o pomoc znajomego. Zmierz też czas, jaki potrzebujesz w danych warunkach na wyjęcie i otwarcie pałki teleskopowej.

  • Przećwicz mocne wymachy pałką w powietrzu. Sprawdź jak mocny powinien być uchwyt i jak kontrolowanie pałki obciąża Twoje nadgarstki. Staraj się, aby po każdym wymachu pałka błyskawicznie wracała do pozycji wyjściowej, gdyż w realnym starciu będzie ona także stanowić Twoją osłonę.

  • Przećwicz mocne uderzenia na worku treningowym lub innym przedmiocie, który może symulować ciało napastnika. Nie uderzaj jednak w drzewa, ściany ani elementy metalowe, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia pałki.

Obrona pałką teleskopową - najważniejsze zasady

  • Pamiętaj, aby była to obrona konieczna lub stan wyższej konieczności. Każde inne użycie pałki teleskopowej ze szkodą dla człowieka, zwierzęcia lub mienia będzie skutkować odpowiedzialnością karną.

  • Nie wyciągaj pałki, jeśli nie jesteś pewien, że będziesz gotowy jej użyć. Wyciąganie pałki teleskopowej w sytuacji zagrożenia tylko po to, aby przestraszyć napastnika - bez zdecydowania i umiejętności, by jej użyć, najprawdopodobniej skończy się odebraniem nam pałki i użyciem jej przeciw nam.

  • Jeśli powodem użycia pałki nie jest zagrożenie zdrowia lub życia, nie uderzaj w głowę ani w inne wrażliwe części ciała. Wystarczy mocne uderzenie w udo lub przedramię.


   Obrona pałką teleskopową

 

  • Broniąc się przed atakiem lub szantażem nożem albo innym niebezpiecznym przedmiotem zawsze w pierwszej kolejności staraj się wyeliminować rękę napastnika. Mocne trafienie w dłoń lub przedramię zwykle doprowadza do upuszczenia zagrażającego nam przedmiotu. Dopiero po upewnieniu się, iż nie zagraża nam nóż lub inny niebezpieczny przedmiot, możemy - jeśli to konieczne - kontynuować obronę uderzając w inne części ciała napastnika.

  • Staraj się zachować dystans - możliwość uderzania z dystansu to najważniejsza przewaga, jaką zapewnia Ci pałka. Każde nadmierne skrócenie dystansu grozi przejęciem Twojej pałki teleskopowej przez napastnika i naraża Cię na cios nożem lub innym niebezpiecznym przedmiotem.

  • Nie bądź "niewolnikiem narzędzia" - nie wpadaj w panikę, gdy go zabraknie. Pamiętaj, iż nawet jeśli upuścisz pałkę, zostanie Ci ona zabrana lub zwyczajnie nie masz jej przy sobie, nadal możesz się bronić lub próbować ucieczki.

Zdobądź fachową wiedzę

Przedstawione wyżej porady to absolutne minimum. Więcej przydatnych informacji związanych z obsługiwaniem pałki teleskopowej znajdziesz w kursie pt. “Pałka teleskopowa w praktyce”. Korzystając z podobnych materiałów szkoleniowych nauczysz się sprawnie posługiwać tym narzędziem. Warto jednak jeszcze raz podkreślić, że użycie pałki teleskopowej powinno nastąpić jedynie w granicach obrony koniecznej lub w stanie wyższej konieczności.