Chat with us, powered by LiveChat

Wybierz "Paczka w Weekend" i zamów z dostawą w sobotę!

Jak wybrać odpowiednie obuwie - poradnik

Jak wybrać odpowiednie obuwie - poradnik

Jak wybrać odpowiednie obuwie - poradnik

W poradniku znajdziesz m.in. informacje na temat budowy buta, rodzajów butów i ich najlepszych zastosowań oraz wskazówki dotyczące czyszczenia i odpowiedniej impregnacji obuwia. Dodatkowo dowiesz się, jaki sposób sznurowania Twojego buta zwiększy jego elastyczność, a także które wiązanie pozwoli zapobiec odciskom na pięcie czy bolesnemu uciskowi na wierzchu śródstopia.

Sposoby sznurowania

Sznurowanie wojskowe - zwiększa elastyczność buta

  • 1. Przewlecz sznurówki przez dolne oczka od wewnątrz na zewnątrz i wyśrodkuj sznurówki.

  • 2. Wkładaj sznurowadła w oczka, które znajdują się dokładnie nad oczkami, z których wyszły sznurówki.

  • 3. Krzyżuj sznurówki i wkładaj w kolejne oczka od wewnątrz do zewnątrz.

  • 4. Kontynuuj krok 2 i 3, aż skończą się oczka. Zawiąż sznurówki na kokardkę.

„Okienko” - niweluje bolesny ucisk na wierzchu śródstopia

  • 1. Wyciągnij sznurówki ze szlufek, aż do miejsca nieco poniżej strefy ucisku.

  • 2. Przyblokuj sznurówki używając zwykłego węzła.

  • 3. Przeciągnij końce sznurówek pionowo do góry, do kolejnej pary szlufek. Nie krzyżuj ich.

  • 4. Ponownie przyblokuj sznurówki używając zwykłego węzła, dla lepszej stabilizacji.

  • 5. Wiązanie buta zakończ w klasyczny sposób.

Węzeł chirurgiczny - zapobiega odciskom na pięcie

  • 1. Przewlecz sznurówki w górnej części buta.

  • 2. Zlokalizuj 2 pary haczyków zaciskowych, które są najbliżej miejsca, w którym wierzchołek stopy zaczyna się wyginać. Zawiąż węzeł chirurgiczny na każdej z tych par haczyków.

  • 3. Owiń sznurówki wokół siebie dwa razy, następnie mocno ściągnij. Zawiń pozostałe końce sznurówek na wyższą parę haczyków, aby przyblokować naciąg węzła.

  • 4. Powtórz krok trzeci na wyższej parze haczyków.

  • 5. Wiązanie buta zakończ w klasyczny sposób.

Budowa buta

Język

Jego funkcją jest m.in. utrzymanie stopy w miejscu, ochrona przed wnikaniem do buta piasku, kamyków czy wody. W zaawansowanych modelach butów język i cholewka często są wykonane z jednego kawałka skóry. Warto wiedzieć, że mała liczba przeszyć poprawia wodoszczelność buta.

Haczyki

Funkcją haczyków jest utrzymanie dociągniętych sznurówek na właściwym miejscu. W wielu modelach są blokady, które gwarantują, że sznurówki będą trzymały śródstopie mocno przez cały dzień.

Cholewka

Cholewka bywa najczęściej wykonana ze skóry lub odpowiednich materiałów z zastosowaniem membran. Jej zadaniem jest ochrona wierzchniej część stopy oraz utrzymanie jej w miejscu.

Otok

Otok buta jest najczęściej zrobiony z gumy. Jego zadaniem jest ochrona palców stóp przed uderzeniami i zabezpieczenie przodu buta przed uszkodzeniem.

Kołnierz

Kołnierz to krawędź buta, która stabilizuje kostkę. Powinna być wykończona miękką skórą, siateczką lub pianką, aby nie powodowała otarć przy wielogodzinnym marszu.

Wkładka

Wkładkę można wymienić oraz dostosować do każdego rodzaju stopy. Wkładka może być antybakteryjna lub zaopatrzona w żelowe wstawki w konkretnym miejscu (np. na pięcie) lub być cała wykonana z pianki. Popularnością cieszą się wkładki korkowe.

Zewnętrzna podeszwa

Rodzaj zewnętrznej podeszwy najlepiej dobrać do rodzaju podłoża, po którym planuje się wędrować. Dostępnych jest kilka rodzajów bieżnika, które różnią się między sobą m.in. głębokością rowków.

Amortyzacja

W systemach amortyzacji najczęściej stosuje się różnej twardości pianki. Mają one też różny poziom elastyczności oraz zróżnicowaną zdolność do absorpcji drgań w kluczowych miejscach stopy.

Rodzaje butów

Jeśli chodzi o rodzaje butów to z pewnością trzeba wymienić sandały trekkingowe. Ich zalety to przede wszystkim: lekkość, przewiewność, mało punktów nacisku na stopę, małe ryzyko wystąpienia pęcherzy. Do wad można zaliczyć niską stabilizację stopy oraz fakt, że otwarta konstrukcja grozi zranieniem stopy w terenie. Sandały trekkingowe dobrze sprawdzą się m.in. podczas wędrówki po dobrze utrzymanych szlakach.

Zaletami niskich butów trekkingowych są: lekkość, elastyczność oraz przewiewność. Ten rodzaj buta nie sprawdzi się jednak w momencie, gdy chcemy mieć zabezpieczoną kostkę. Zastosowanie: codzienne wędrówki oraz łatwiejsze drogi z elementami wspinaczki.

(Wyższe) buty trekkingowe są bardzo wytrzymałe i dopasowane do stopy. Zapewniają solidną stabilizację i mają mocną konstrukcję podeszwy. Są jednak dość ciężkie, a w zależności od wysokości cholewki - mają mniejszą dynamiczność przy podejściach. Dobrze sprawdzą się np. w czasie całodziennych lub weekendowych wycieczek z plecakiem.

Buty wysokogórskie czy też buty alpinistyczne zapewniają mocne wsparcie dla stóp oraz kostek przed trudnym terenem. Istnieje możliwość mocowania do niego raków automatycznych lub półautomatycznych. Ten rodzaj obuwia jest ciężki i niezbyt wygodny do noszenia na dłuższą metę. Idealnie sprawdzą się podczas wspinaczki górskiej w trudnych warunkach geograficznych i atmosferycznych, a także podczas podróżowania z ciężkim plecakiem.

Czyszczenie i pielęgnacja butów

Czyszczenie butów

  • 1. Wyjmij sznurowadła i wkładki. Większość wkładek do butów można prać w pralce w woreczku do prania.

  • 2. Zetrzyj brud. Najlepiej dopiero wtedy, gdy błoto już wyschnie. Mokry brud niepotrzebnie się rozetrze.

  • 3. Trudniejsze zabrudzenia umyj za pomocą specjalnego środka do czyszczenia butów. Kupisz go w większości sklepów turystycznych. Możesz użyć również mydła z wodą, ale nie rób tego zbyt często, bo mydło wysusza skórę, z której wykonano but.

Suszenie butów

  • 1. Znajdź zimne, suche miejsce, aby Twoje buty wyschły. Bez względu na to, jak kuszące jest umieszczanie butów obok grzejnika, nie rób tego. Gorące powietrze wysuszy skórę i sprawi, że popęka, co ostatecznie pozwoli wodzie przeciekać przez cholewkę.

  • 2. Wypchaj buty papierem, aby pochłonął pot i wodę, które dostały się do środka. Przyspieszy to proces suszenia i zapobiegnie zbytniemu odkształcaniu się buta.

Usuwanie pleśni

  • 1. Zetrzyj pleśń z butów za pomocą szmatki lub szczotki do butów z twardym włosiem. Upewnij się, że robisz to na zewnątrz i z dala od twarzy. Zadbaj, aby pleśń nie trafiła do płuc lub nie osadziła się na innych przedmiotach w twoim domu.

  • 2. Wymieszaj pół szklanki octu z połową szklanki wody i nałóż tę mieszankę na buty. Pozostaw do wyschnięcia. Na koniec przetrzyj całą powierzchnię buta suchym ręcznikiem.

  • 3. Odstaw buty w zacienione, przewiewne miejsce. Trzymaj buty z dala od innych skórzanych przedmiotów.

Impregnacja

  • 1. Przede wszystkim ustal, z czego wykonane są Twoje buty. Jeśli masz buty wykonane np. ze skóry licowej, zaopatrz się w wosk do impregnacji obuwia. Do butów z nabuku stosuj impregnaty w sprayu np. Nikwax.

  • 2. Impregnując obuwie skoncentruj się na szwach, ponieważ są one najbardziej podatne na przepuszczanie wody.

Jak wybrać obuwie - infografika