Chat with us, powered by LiveChat

Wybierz "Paczka w Weekend" i zamów z dostawą w sobotę!

Wykończenia i rodzaje powłok ochronnych noży

Wykończenia i rodzaje powłok ochronnych noży

Wykończenia noży

Satin Finish

Ostrze wyszlifowane na gradacji pozostawiającej drobne ryski/prążki, co daje efekt pół-matu. Typowe wykończenie dla większości noży roboczych.

Mirror Finish

Głownia wyszlifowana "na lustro". Jest to wykończenie niewątpliwie efektowne, jednak dość szybko ulega zarysowaniu podczas pracy i zamiast zdobić to eksponuje rysy. Ponadto jest trudne do wykonania, przez co podraża produkcję. Stosunkowo rzadko stosowane w nożach roboczych, częściej w niewielkich nożach dżentelmeńskich i ozdobnych modelach noży myśliwskich.

Stonewash

Matowe wykończenie uzyskane przez "kąpiel" głowni w żwirze. Chaotycznie rozłożone, nieregularne, drobne ryski dobrze maskują kolejne zarysowania, jakie powstają podczas pracy.

Beadblast

Matowe wykończenie głowni uzyskane przez piaskowanie. Często zmienia kolor stali na beżowo-szary.

Powłoki noży

Powłoki lakiernicze

Najtańszy, a zarazem najmniej trwały typ powłoki na ostrzach noży. Najczęściej jest to czarny lakier nakładany na gorąco. Pełni głównie funkcję estetyczną (do czasu aż się zacznie zdzierać), choć w przypadku noży ze stali narażonych na korozję ma też pewne znaczenie ochronne.

Oksyda

Popularne wykończenie broni palnej i noży wojskowych, polegające na pokryciu metalu czarną warstwą złożoną z jego tlenków. Tania i estetyczna powłoka ochronna, nie nadaje się jednak do zastosowania w stalach nierdzewnych. Zabezpiecza głownię przed korozją i zmniejsza refleksy świetlne. Wady oksydy to bardzo mała odporność na zarysowania i wrażliwość na niewielkie nawet stężenia kwasów.

Hard Chrome

Pokrycie głowni w procesie galwanicznym twardą warstwą chromu. Powłoka taka jest najczęściej pół-matowa, jednak zdarzają się też noże chromowane na wysoki połysk. Jest odporniejsza na zarysowania i lepiej chroni przed korozją niż oksyda. Chromowanie może być stosowane zarówno w nożach ze stali narzędziowej, jak i nierdzewnej.

Parkeryzacja

Pokrycie głowni w procesie galwanicznym matowo-szarą powłoką na bazie związków fosforu. Inne nazwy tej metody to fosforanowanie i fosfatyzacja. Skuteczna powłoka antykorozyjna, bardzo dobrze niweluje refleksy świetlne, jest jednak stosunkowo miękka. Występuje również w barwie ciemnoszarej i czarnej. Parkeryzacja może być stosowana zarówno w nożach ze stali narzędziowej, jak i nierdzewnej.

Epoksy Powder

Nakładana na gorąco powłoka proszkowa na bazie żywicy epoksydowej. Skutecznie chroni przed korozją i bardzo dobrze niweluje refleksy świetlne. Z powodu sporej grubości jest stosunkowo odporna na wycieranie i zarysowania. Jej wady to miękkość i dość spore tarcie podczas głębokiego cięcia w twardym materiale. Powłoki epoksydowe mogą mieć dowolne barwy, najczęściej jednak występują w kolorze czarnym. Stosowana głownie w dużych nożach ze stali narzędziowej bądź sprężynowej.

Black Teflon (BT2)

Pokrycie głowni warstwą teflonu. Zabezpiecza w 100% przed korozją, ponadto, dzięki właściwościom poślizgowym, zmniejsza tendencję do przywierania ciętego materiału do głowni noża. Powłokę teflonową dość łatwo zarysować, jednak teflon łączy się ze strukturą stali na głębokość kilku mikronów i nawet dość mocne rysy nie stają się ogniskiem rdzy. Stosowana zarówno w nożach ze stali narzędziowej, jak i nierdzewnej.

Black-Ti

Pokrycie głowni związkiem tytanu (titanium-nitride). Powłoka ta jest zauważalnie odporniejsza na zarysowania od powłok epoksydowych i teflonu, dzięki czemu lepiej nadaje się na noże przeznaczone do codziennej pracy. Jej wadą są koszty produkcji, które zauważalnie zwiększają cenę noża z tak pokrytą głownią. Stosowana zarówno w nożach ze stali narzędziowej, jak i nierdzewnej.

Boron Carbid

Pokrycie głowni karbidem boru. Jedna z najtwardszych, bardzo odporna na ścieranie powłoka. Jej twardość wynosi około 90 HRC, a więc znacznie więcej niż jakakolwiek hartowana stal. Chroni przed korozją, zmniejsza refleksy świetlne. Powłoka ta nie jest widoczna jako zewnętrzna warstwa położona na głowni, lecz stwarza wrażenie czarnej stali. Trwała, estetyczna niestety bardzo droga powłoka. Stosowana w niewielkich eleganckich nożach składanych typu gentleman's folder oraz w nożach roboczych najwyższej klasy.

DLC

Diamond-like Carbon, czyli powłoka o twardości zbliżonej do diamentu. Daje estetyczny efekt czarnej stali podobny do pokrycia boron-carbid, jest jednak znacznie wytrzymalsza. Jej jedyną wadą są wysokie koszty produkcji. Stosowana w niewielkich eleganckich nożach składanych typu gentleman's folder oraz w nożach roboczych najwyższej klasy.