Chat with us, powered by LiveChat

Zamów dziś kurierem DHL z dostawą na jutro!

Rodzaje krawędzi tnących

Rodzaje krawędzi tnących

Poza cechami takimi jak rodzaj stali i kształt głowni o przydatności noża do danej pracy decyduje krawędź tnącą. Zależnie od materiału, z jakim pracujemy i sposobem cięcia (np. rozcinanie, cięcie precyzyjne, rąbanie, struganie) raz bardziej przydatne będzie nam ostrze gładkie, a raz ostrze ząbkowane.

Plain - ostrze gładkie

Ostrze gładkie


Ostrze gładkie.
Podstawowy typ ostrza zarówno dla noży składanych, jak i z głownią stałą. Jego najważniejsze zalety to łatwość ostrzenia oraz jednolita krawędź tnąca ciągnąca się od progu po czubek głowni, co jest istotne w pracach typu obieranie owoców czy struganie. Umożliwia płynne, precyzyjne cięcie. Polecany do większości codziennych zastosowań.

Serrated - ostrze w całości ząbkowane

Serrated - ostrze w całości ząbkowane


Ostrze w całości ząbkowane, zazwyczaj tylko ostatnie 5-10 mm od strony czubka pozostawia się gładkie. Sprawdzi się tam, gdzie z założenia trzeba ciąć materiały twarde typu tworzywa sztuczne oraz włókniste takie jak liny i tkaniny, a więc głównie w nożach dla ratowników, nurków i żeglarzy. Ponadto dłużej zachowuje zdolność skutecznego cięcia niż ostrze gładkie z tej samej stali. Niestety nie nadaje się do precyzyjnego cięcia, strugania, ani rąbania. Do ostrzenia wymaga precyzyjnych pilników lub specjalnie ukształtowanych osełek.

Combo - ostrze częściowo ząbkowane

Combo - ostrze częściowo ząbkowane


Ostrze częściowo ząbkowane, najczęściej na 2-3 centymetrowym odcinku od strony rękojeści. Ze względu na uniwersalność często znajduje zastosowanie w nożach taktycznych przeznaczonych dla służb mundurowych i miłośników surwiwalu. Jego wadą jest stosunkowo mała długość zarówno gładkiej krawędzi tnącej, jak i ząbkowanej.

Sprawdź naszą pełną ofertę noży.